ODKAZY

 • Add link to:
 • facebook.com
 • jackove04.jpg

  Jackové

  Jablunkov patří do oblasti Těšínského Slezska, které se vyznačuje svéráznou kulturou lišící se od ostatních oblastí především nářečím. Obyvatele tohoto podhorského městečka ležícího na soutoku Lomňanky a Olše se nazývali “Jackové”. Právě tento název si vybrali zakladatelé souboru při jeho vzniku v roce 1973. Soubor prezentoval zvyky zdejšího kraje v honosných jablunkovských a prostých horalských krojích, které jsou přesnou rekonstrukcí krojů z poloviny 19. století. Původní soubor zanikl a v jeho stopách se vydal od roku 1992 soubor dětský, který převzal nejen původní kroje a repertoár, ale i shodný název. V současné době pracuje při Domě dětí a mládeže v Jablunkově a navštěvuje ho celkem 50 dětí ve věku od 6 do 15 let. Hudební doprovod zajišťuje dětská hudecká muzika, kterou tvoří žáci ZUŠ Jablunkov. Ve svém programu Jackové propagují kulturní dědictví našeho kraje: krásu jablunkovských a horalských krojů, jeho písně, tance, zvyky i zvláštnosti slezského nářečí.

 • 1bezecky.jpg

  1.Běžecký Jablunkov

  Činnost našeho klubu jsme zahájili v lednu 2007 jako tříčlenná parta nadšenců. Postupně se naše parta začla rozrůstat o další členy kterým nebylo jedno co dělá naše mládež a děti ve volném čase.
  V září 2007 jsme přešli pod DDM Jablunkov kde fungujeme dodnes. Naším cílem je především přivést děti, mládež, ale i dospělé ke sportu. Vždyť běh je nejjednodušší způsob jak získat fyzickou a psychickou kondici a také nejlevnějším sportem, který je základem všech sportů.
  Preferujeme všestrannost a delší tratě (dráha, siniční běhy, běhy do vrchu, kross.)
  Mistrovské závody běháme pod hlavičkou TJ TŽ Třinec, kam posléze přecházejí naší nejlepší běžci.
  U nás je vítán každý kdo se chce hýbat ať mu jsou čtyři roky, nebo sedmdesát!